God til Fært
DogTech - Karina Lynggaard
God til Fært
Det kan være en fordel at have indsigt i færtens bevægelse for at kunne læse din hunds adfærd gennem søget optimalt. Fært flytter sig i luften, og det kan være komplekst at forstå, hvordan luftstrømme påvirkes af vind, temperatur, luftfugtighed og andre miljømæssige faktorer.
På dette kursus får du en grundigere forståelse af, hvordan fært bevæger sig, og dermed også hvorfor hunden bevæger sig, som den gør, og du lærer, hvad du som fører skal være særligt opmærksom på i søgeområdet. Denne viden giver dig bedre forudsætninger for at støtte og guide din hund optimalt under søget.
Kurset er uden deltagende hunde og henvender sig til kursister på alle niveauer. Tre hunde vil blive anvendt til demonstration af det praktiske arbejde.
Book plads på God til Fært
Tilmeld dig holdet ved at udfylde formularen med dine oplysninger under "Se mere". Vær opmærksom på, at tilmeldingen er økonomisk bindende. Vi sender en faktura til betaling i en seperat mail hurtigst muligt efter din tilmelding.
DogTech - Karina Lynggaard
Det siger vores kursister
Ofte stillede spørgsmål
Spørgsmål og svar
Har du spørgsmål om hundetræning, adfærdsrådgivning eller hvilket hold der passer bedst til dig og din hund?
Her finder du svar på nogle af de mest almindelige spørgsmål fra både nye og kommende kursister.
Du er selvfølgelig altid velkommen til at kontakte mig, hvis du ønsker personlig vejledning eller har brug for hjælp til at vælge det rette forløb til netop din hunds behov.
Hvad er DogTech’s tilgang til hundetræning?
DogTech bygger træningen på samarbejde, gensidig respekt og frivillig, positiv træning. Hunden anskues som et selvstændigt individ med behov for tryghed, kontrol og gode rammer.
Hvad får man ud af træningen?
Man får redskaber til at kommunikere bedre med hunden, kunne aflæse dens signaler og skabe harmoni i hverdagen. Træningen sigter mod høj trivsel, samarbejde og glæde i relationen mellem hund og ejer.
Hvilke typer træningshold tilbydes?
Hos DogTech tilbyder vi en bred vifte af holdtræning tilpasset hundens alder og behov. Vi tilbyder i øjeblikket følgende hold:
- Hvalpehold (fokus på en tryg start og socialisering)
- Unghundehold (fokus på samarbejde gennem unghundeperioden)
- Nose Work hold (mental stimulering gennem næsearbejde)
- In Shape – Kropskontrol for hunde (styrke, balance og kropsbevidsthed)
Hvad indebærer hvalpetræningen?
Hvalpetræningen består af 10 lektioner og fokuserer blandt andet på hvalpens selvregulering, ro og leg, hensigtsmæssig socialisering til hunde og mennesker, håndtering og hverdagslydighed. Hvalpeholdet indeholder også bytur og dyrlægebesøg samt spørgetime midtvejs i forløbet.
Tilbydes individuel træning?
Ja — DogTech tilbyder også individuel træning (enetimer), hvor fokus er på dine konkrete udfordringer med hunden. Det er velegnet hvis hunden ikke er klar til holdtræning, eller hvis I har behov for målrettet problemløsning.